Mám rád toto mesto. A hovorím to i napriek tomu, že hádam každý je dnes nespokojný a nadáva na nenávisť, zlobu a nespravodlivosť, ktorá v ňom vládne.
Som hrdý na to, že aj Prievidza dokáže občas niečim príjemným prekvapiť a zaradiť sa medzi mestá hodné nasledovania.
„V krajine kde sa piesok lial a kde sa sypal vodopád, bývala včielka nezbedná, ten, kto ju poznal mal ju rád.“
Kto by nemal rád rozprávku o sympatickej Včielke Maji. Včely to však v reálnom živote zďaleka nemajú na ružiach ustlané. Trpia. Len málo ľudí vie, že najvačším nepriateľom včiel v dnešnej dobe už dávno nie sú pesticídy, choroby, či škodcovia. Včielky trápi predovšetkým hlad. Najma v letných mesiacoch. Prievidžania im pomohli. Mesto sa rozhodlo vysiať lúčne kvety a urobiť niečo pre to, aby včielky prežili. Príčinou hladovania včelstiev je absencia akejkoľvek kvitnúcej zelene v období júla a augusta. Návrat kvetov do Prievidze je dobrou správou nielen pre včelárov, ale aj pre nás všetkých.
O tom, že ide o veľkú vec svedčí aj vyznamenanie Zlatá včela, ktoré za to Prievidza tento rok získala. Ide o cenu za zásluhy o rozvoj včelárstva.
To, že od existencie tohto blankokrídleho hmyzu závisí existencia ľudského jedinca, je asi všetkým už dávno známe. Upozornil na to aj vedec Albert Einstein: Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú 4 roky života. Znie to hrozivo, no taká je pravda.
Prečo vlastne musíme včielky chrániť?
Včela medonosná má jedinečné postavenie v kolobehu života. Je najdôležitejším opeľovačom rastlín. Bez nej by v Európe behom krátkej doby vyhynulo až 20 tisíc rastlinných druhov. Došlo by k poklesu biodiverzity a k narušeniu ekosystému aj potravového reťazca. Bola by teda tiež vážne ohrozená existencia človeka. Jednoduchšie povedané, bez včiel by malo asi 20 tisíc druhov rastlín problém sa rozmnožiť a ďalej existovať. Tým by sa zmenili prírodné podmienky natoľko, že ľudia by nemuseli byť schopní prežiť.
Väčšina ovocia, zeleniny a orechov, vrátane paradajok, slnečnice, uhoriek, kešu, cibule, kapusty, mandlí, citrusových plodov a bobúľ, je opeľovaných včelami. Výnosy kávy, sójových bôbov a bavlny sú na nich priamo závislé. Včely sú v prvej línii potravového reťazca a udržujú pri živote tiež divoké vtáky a zvieratá, ktoré sa živia semenami a plodmi rastlín.
Dôležité je samozrejme spomenúť aj včelie produkty: med, vosk, propolis, materská kašička a včelí jed, ktoré majú významné postavenie v liečiteľstve a kozmetike.
Zaiste si radi pochutnávate na káve, na hruškách, či nosíte bavlnené oblečenie. Aby mohli vobec vyrásť, musela ich opeliť včela. Včielkam vďačíme za každé tretie sústo našej každodennej potravy. Urobme všetko pre to, aby mohli pohodovo žiť vedľa nás.
Celá debata | RSS tejto debaty