Založ si blog

Hon na baníctvo, alebo každý na Slovensku rozumie futbalu a baníctvu!

V poslednom čase sme svedkami neustávajúcich útokov na slovenské baníctvo. Verejnosť je zásobená polopravdami a nezmyslami v snahe očierniť prácu baníkov na hornej Nitre. Bane a aj samotní baníci sa dnes stali súčasťou politického boja, v ktorom sa nehrá fér.

Všetko začalo známym videom Ivety Jánošovej. Exmanželka bývalého poslanca parlamentu za stranu SMER Vladimíra Jánoša v ňom rozprávala o množstve čiernych peňazí, ktoré manžel údajne nosil domov z baní a balil ich do alobalu, aby nezhoreli ani v prípade požiaru. Hovorila to v čase rozvodu so svojim manželom a zo záberov je jasné, že psychicky bola na tom veľmi zle. Rozvod hold býva ťažký. Video natočil istý Ivan Katrinec. Tento „podnikateľ“ o sebe rád tvrdil, že je aktivista. V skutočnosti je známe, že s informáciami kupčil. Ako? Snažil sa získať, alebo vyrobiť kompromitujúce materiály na politikov a tie sa snažil zobchodovať. Svoje by o tom vedel zaiste rozprávať nejeden slovenský politik. Spomínate si napríklad na video, kde sa mal predseda NR SR Andrej Danko správať hrubo k žene? Katrinec doslova napísal: “Andrej Danko mal zbiť ožratý na ulici v Bratislave 8. 5. 2015 svoju priateľku. Sám pritom údajne dostal od svedka incidentu jednu presne mierenú, aby sa spamätal, čo robí.” Z videa v skutočnosti nevyplýva, žeby predseda Danko ženu udrel, tobôž zbil. Trvá pár sekúnd a je zrejmé len to, že Danko žene niečo vyčíta. S dovetkom Katrinca to však bola pekná kauza a písali o nej všetky média, napríklad aj Nový čas.

Spomínaný článok v Novom čase: https://www.cas.sk/clanok/486447/katrinec-obvinuje-andreja-danka-z-toho-ze-je-agresivny-k-zenam-exmanzelka-a-priatelka-prehovorili/

Toto video sa Katrinec mal najskôr pokúsiť predať Dankovi. Ten to údajne odmietol kúpiť a tak kauza bola na svete. Hlúpa a účelová. Katrinec má podobných účelových káuz na triku niekoľko. Vráťme sa však k Ivete Jánošovej. Tá vyslovené tvrdenia z Katrincovho videa odvolala. Nič však nebránilo tomu, aby sa toto účelovo vyrobené video šírilo a média v snahe uštedriť Ficovmu Smeru úder, ho patrične rozoberali. Jeho pôvod a okolnosti jeho vzniku moc neriešili. Samozrejme môžeme predpokladať, že sa ho Katrinec pokúšal najskôr zobchodovať. Podľa indícií ho mal ponúkať Smeru i samotnému Jánošovi. Po Prievidzi sa hovoria astronomické sumy, ktoré mal za nezverejnenie pýtať. Môj názor je, že Katrinec využil rodinné problémy, ktoré Jánošová evidentne mala. Votrel sa jej do priazne a natočili spolu toto video, ktoré Jánošová najskôr brala ako pomstu svojmu manželovi. Prečo si to myslím? Okrem toho, že autorom videa je spomínaný „obchodník“ Katrinec, nesedia ani možné sumy, ktoré by sa teoreticky dali z Hornonitrianskych baní vytiahnuť ako „čierne peniaze“ a aj verzia alobal je blbosť. Peniaze alobal totiž v prípade požiaru neochráni, tie sa v ňom stanú nepoužiteľné. Dodám len toľko, že Ivan Katrinec je dnes za mrežami. Sudca ho zobral do väzby. Spolu s ďalším mužom a ženou sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu vydierania. Tým, čo si želajú koniec baníctva, to však nebráni túto kauzu donekonečna omieľať. Slovo alobal sa pre nich stalo synonymom korupcie v baníctve. Podľa mňa neprávom. 

Kto vlastne dnes bojuje proti baniam?

Je to najmä súčasná opozícia. Najčastejšie a najostrejšie proti baníctvu vystupuje poslanec SaS Karol Galek. Denník Plus 1 deň však  v článku „Poslanec Karol Galek (SaS) bojuje proti dotáciám v uhoľnom priemysle: Biznis či úprimný záujem?“ upozornil na jasný konflikt záujmov. Jeho manželka Veronika šéfuje Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu. Zdá sa, že Karol Galek pomáha z poslaneckej lavice biznisu, ktorý pred rokmi rozbehol spoločne so svojou manželkou. On to samozrejme odmieta. Ale, predstavme si, žeby sa im podarilo naše bane zatvoriť a ukončiť prevádzku elektrárne v Novákoch. Chýbajúca elektrina by sa musela odniekiaľ získavať. Zdá sa, žeby sme ju buď dovážali, alebo by ju nahradila práve elektrina z fotovoltaických elektrárni. Spustenie nových blokov Mochoviec sa totiž stále odkladá a nie je jasné, či sa vôbec niekedy spustia. 

Spomínaný článok v Pluske: http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/poslanec-karol-galek-sas-bojuje-proti-dotaciam-uholnom-priemysle-biznis-ci-uprimny-zaujem.html

Ďalší, kto by mohol mať záujem na biznise s obnoviteľnými zdrojmi je údajný sponzor Sulíkovej SaS, kontroverzný podnikateľ s alkoholom Ján Sabol. Ten síce takéto označenie odmieta, ale aj v rozhovore v Trende priznáva, že je so Sulíkom kamarát. Sabol podľa článku Plusky podniká aj vo fotovoltaike. Tá v článku píše: „V súčasnosti sa podnikanie Jána Sabola zameriava čoraz viac na biopalivá a solárnu energiu. V Leopoldove má dva závody na výrobu biopalív. V pláne má postaviť aj vlastný zdroj na výrobu tepla a elektriny z biomasy. Práve pri elektrine z obnoviteľných zdrojov štát garantuje až dvojnásobné ceny v porovnaní s trhovými cenami elektriny. Jeho firmy chcú postaviť pri Dunajskej Strede dve slnečné elektrárne a tretia má stáť pri Kolárove. “ Je teda jasné, že aj on má podnikateľské chúťky v energetike. Biznis jednoducho nepustí. 

Spomínaný článok v Pluske: http://www.pluska.sk/slovensko/najvplyvnejsi/biznis/jan-sabol-46-eminencia-liehovej-loby.html

Proti baníctvu vystupuje aj nezaradená poslankyňa NR SR a primátorka Prievidze Katarína Macháčková. Tá sa dostala do parlamentu ako členka strany SIEŤ a dnes je podpredsedníčkou novej politickej strany SPOLU. Zdá sa to byť nelogické, veď zavretím baní vznikne v Prievidzi armáda nezamestnaných a cena práce na hornej Nitre ešte klesne. Nato však ohľad neberie. Zdá sa, že aj za tým môže byť obchodný záujem. Väčšina domácností v Prievidzi je totiž dnes vykurovaná z tzv. centrálneho zdroja. Z elektrárne Nováky sa prostredníctvom spoločnosti Prievidzské tepelné hospodárstvo zabezpečuje teplo pre väčšinu domácností v Prievidzi. Čo sa stane ak by sa táto elektráreň naozaj zatvorila? Prievidza bude potrebovať nový zdroj tepla a tu je priestor pre „životný“ biznis súčasnej primátorky Macháčkovej. Možno práve to vysvetľuje, prečo jej poslanci v Trenčianskom samosprávnom kraji na čele s jej hovorcom Michalom Ďurejem, vystupujú proti pokračovaniu činnosti baní a odmietli kroky potrebné k otvoreniu ďalšieho ťažobného pola. Ide naozaj o obrovský biznis, veď cena za teplo predstavuje najväčšiu položku, ktorú dnes slovenské domácnosti mesačne platia. Macháčková v boji proti baniam opakovane klame a zavádza. Zoberme si jej posledné vyjadrenia na túto tému v článku Andreja Bána v Denníku N. Primátorka tu tvrdí, že s majiteľom baní sa celkovo stretla osemkrát a za ostatné dva roky nerokovali vôbec. V tom istom článku však vyhlásila, že bane proti nej zariadili článok o jej synovi, ktorý sa s baseballovou pálkou v ruke fotil v miestom kostole na maturitné tablo. „Potom mi Čičmanec vraví: veď ten článok nebol až taký hrozný,“ tvrdí šokovaná Macháčková. Nuž ale spomínaný článok vyšiel 26. októbra 2017. Ak s ním dva roky nerokovala, ako sama tvrdí, kedy jej to mal akože povedať? Nebudem sa radšej vyjadrovať o kvalite novinárskej práce pána redaktora Bána, na takéto vyjadrenia zástupcov Mesta Prievidza bane nedostali možnosť reagovať a to napriek tomu, že v tomto článku prináša aj vyjadrenia zástupcu baní. Je to malá lož primátorky Macháčkovej, ale takých vypúšťa so svojou armádou prisluhovačov desiatky.      

Spomínaný článok v Denníku N: https://dennikn.sk/1127505/alobal-a-uhlie-aj-na-zapade-nieco-je-reportaz-z-hornej-nitry/

 

V rámci boja proti baníctvu sa šíri množstvo poloprávd. Začnem asi tou najčastejšou. Bane dotujeme a preto ich treba zavrieť. Ono je to trošku zložitejšie. V prvom rade peniaze zo štátu nejdú do baní, ale do Slovenských elektrárni a je to podpora na výrobu elektriny zo slovenského uhlia v elektrárni Nováky. Tento systém mimochodom nevymyslel Fico, ale takáto podpora je od čias pravicovej vlády Mikuláša Dzurindu. Elektrárne z tejto sumy zaplatia baniam len uhlie, ktoré reálne minú na výrobu energie a zďaleka to nie je celá suma, ktorú elektrárne dostávajú na tento účel od štátu. Naviac, Slovensko podporuje týmto spôsobom každý zdroj výroby elektrickej energie a ešte vyššími sumami. Najviac dotujeme už spomínané obnoviteľné zdroje, teda najmä fotovoltaiku. Minulý rok to bolo sumou až 380 miliónov eur. Baníctvo podporujú aj ostatné štáty Európskej únie a nech sa nato pozriete z akéhokoľvek pohľadu, zistíte, že na Slovensku je to podstatne menej ako v susednom Česku, či v Poľsku a to nehovorím o Nemecku, či Španielsku. Baníctvo sa však podporuje aj mimo únie. Deje sa tak i v USA, v Austrálii, v Rusku, či v Číne. Americký prezident Donald Trump sa obáva, že odstavenie uholných a jadrových elektrárni ohrozí bezpečnosť energetickej siete v USA. Na Slovensku zatiaľ opoziční politici len vytĺkajú politický kapitál šírením poloprávd a nad energetickou bezpečnosťou našej krajiny sa nezamýšľajú. Pripomeňme, že práve naše uhlie je jediný zdroj energie na Slovensku, ktorý nedovážame zo zahraničia a nie je ani závislý na aktuálnych prírodných podmienkach. Naviac, elektráreň Nováky sa na rozdiel od ostatných dá vypnúť, či zapnúť, podľa aktuálnej energetickej potreby na Slovensku. Fosílne palivá dnes určite neustupujú, aj keď sa všade o tom píše. Je mi jasné, že raz sa to stane, ale v súčasnosti je to skôr sen enviromentalistov (či skôr platených lobistov záujmových podnikateľských skupín) a podnikateľov s obnoviteľnými zdrojmi. Ďalšia často šírená lož je, že naše uhlie je nekvalitné. Je to nezmysel. Podobné uhlie na energetické účely sa ťaží napríklad v Slovinsku, ale aj v ďalších baniach v Európe, či vo svete. Rovnako nezmyslom je, že naše bane zamestnávajú cudzincov a nedávajú prácu našim ľuďom. Podľa verejne dostupných údajov je z tisícok zamestnancov len 80 rumunských baníkov. Tí na hornej Nitre žijú roky a viacerí z nich sa tam už oženili a chcú u nás na Slovensku ostať natrvalo. Často sa omieľa dopad elektrárne Nováky na životné prostredie. Až 300 metrov vysoký komín elektrárne Nováky má 4000 násobne väčší rozptyl emisií ako podomové komíny. Komínky v rodinných domoch však nemajú inštalované žiadne zariadenia na ochranu ovzdušia a sú umiestnené vo výške len niekoľkých metrov. Emisie z týchto komínkov sú navyše vypúšťané do dýchateľnej vrstvy ovzdušia, ktorá najviac ovplyvňuje kvalitu ovzdušia a zdravie nás všetkých. Pri toľkých hoaxoch, ktorými nás média zásobujú, sa zdá až neuveriteľné, že postačuje len 700 rodinných domov na tuhé palivá, ktoré vyprodukujú za vykurovaciu sezónu porovnateľné množstvo emisií tuhých látok ako novácka tepelná elektráreň za celý rok. A to som sem nezarátal spaľovanie dreva v krboch, ktoré sú inštalované skoro v každom rodinnom dome. Pýtam sa, koľko takýchto rodinných domov, či polyfunkčných objektov máme na Slovensku? Po ich zrátaní zistíme, že ani sto tepelných elektrární nevyprodukuje toľko tuhých znečisťujúcich látok ako podomové kotolne na tuhé palivá.

Pre vašu predstavu, jeden terénny motocykel zvíri zo svojho kolesa za rok viac prachu ako vyprodukuje elektráreň Nováky. Pokiaľ by napr. 15 tisíc bytov nebolo napojených na centrálny zdroj tepla a vykurovali by sa individuálne, znamenalo by to, ako keby sme do obytnej zóny mesta účelovo nasadili 15 tis. motorových vozidiel, pričom tie by museli najazdiť 14 tis. km.

Stále vás to nepresvedčilo? Stačí spomenúť, že elektráreň Nováky už dnes plní prísne kritéria Európskej únie, ktoré budú záväzné až od roku 2021. Podľa stránky SHMU je najznečistenejšou lokalitou v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja  – Hasičská ulica v Trenčíne a nie okolie Novák, či Prievidze. 

Fosílne palivá raz skončia, ich koniec však musí byť riadený, aby sa predišlo sociálnej a energetickej katastrofe. Nezodpovedný prístup časti slovenskej opozície takéto riziko na Slovensku vytvára.

Použité fotografie: youtube.com

     

Prečo podávam na poslankyňu Macháčkovú trestné oznámenie

14.10.2018

Kauza okolo pozemkov pre stavbu rodinného domu poslankyne NR SR a primátorky Prievidze Kataríny Macháčkovej, na ktorú upozornil rešpektovaný portál aktuality.sk, by sa mohla pri letmom pohľade viac »

Takto sa kupujú hlasy poslancov

02.07.2018

Prievidza, mesto môjho života. Pre niekoho najväčšia diera, pre iného možnosť realizovať svoje sny. Uznávam, tých druhých je podstatne menej. Sme jedno z miest, kde počet obyvateľov klesá viac »

Ako sme (si) zachránili život

01.07.2018

Mám rád toto mesto. A hovorím to i napriek tomu, že hádam každý je dnes nespokojný a nadáva na nenávisť, zlobu a nespravodlivosť, ktorá v ňom vládne. Som hrdý na to, že aj Prievidza dokáže viac »

Okresný súd v Bánovciach nad Bebravou

Ukradnutým reflektorom hovorili kurence

23.10.2018 18:20

Firma Hella podľa obžaloby prišla o niekoľko sto svetiel do rôznych automobilov. Presný počet však nie je úplne jasný.

Viktor Orbán

Brusel ovládajú v súčasnosti tí, ktorí si želajú európsku ríšu, vyhlásil Orbán

23.10.2018 17:54

Podľa Orbánových slov za veľkosťou, silou a slávou starého kontinentu stáli národné štáty, ktoré súťažili a spolupracovali.

šts

Podmienka za bitku muža z Angoly

23.10.2018 17:53

Maroš Migát z Hôrok pri Žiline nadával mužovi z Angoly a zbil ho.

nemocnica, zdravotna sestra, zdravotnictvo, sestricka

Problematikou čakacích listín sa zaoberáme, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

23.10.2018 17:13

Jeho cieľom je, aby pacienti na zákroky, respektíve na vyšetrenia čakali čo najkratšie.

petervavrinec

Chcel by som okolo seba menej klamstiev a viac úprimnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 53033x
Priemerná čítanosť článkov: 8839x

Autor blogu

Kategórie